Նոյեմբերի 24-ին առցանց ձեւաչափով տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը:
Քննարկվել է ՀԱՊԿ անդամ երկրներում ընտրական գործընթացների եւ ինքնիշխանության պաշտպանության ապահովման ոլորտում օրենսդրության կատարելագործման վերաբերյալ հանձնարարականների նախագիծը:
«Կենսաբանական (մանրէաբանական) եւ տոքսինային զենքի մշակման անթույլատրելիության մասին» ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի հայտարարության նախագծի քննարկման ժամանակ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն առարկություններ է ներկայացրել:
Բարձրացված առարկություններն ու առաջարկները որոշվել է քննարկել լրացուցիչ` մինչեւ ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստը, իսկ մինչ այդ՝ նոյեմբերի 29-ին կհրավիրվի հանձնաժողովի արտահերթ նիստ:

Extraordinary Online Meeting of CSTO PA Standing Committee on Political Affairs and International Cooperation Held
On November 24, the extraordinary meeting of the Standing Committee on Political Affairs and International Cooperation of the CSTO Parliamentary Assembly was held in online format.
The draft of the assignments on the improvement of the legislation in ensuring the legal processes and the defense of sovereignty in the CSTO member countries was debated.
The RA NA Vice President Hakob Arshakyan presented objections during the debate of the draft statement of the CSTO Parliamentary Assembly on Prohibition of Bacteriological (Biological) and Toxin Weapons.
A decision was made to discuss the raised objections and the proposals additionally until the CSTO PA Council Meeting, and before that, on November 29, an extraordinary meeting will be convened.